ДОМАШНЄ НАСИЛЬСТВО
Що таке домашнє насильство?
Домашнє насильство – діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Види домашнього насильства
- фізичне насильство,
- психологічне насильство,
- сексуальне насильство,
- економічне насильство.
Інформація про суб’єктів,
що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству
та їхні повноваження
1. Суб’єктами, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, є:
1) спеціально уповноважені органи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству;
2) інші органи та установи, на які покладаються функції із здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству;
3) загальні та спеціалізовані служби підтримки постраждалих осіб;
4) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
2. Спеціально уповноваженими органами у сфері запобігання та протидії домашньому насильству є:
1) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству;
2) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії домашньому насильству;
3) Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, у тому числі їх структурні підрозділи, до повноважень яких належить здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству;
4) сільські, селищні, міські, районні у містах (у разі їх створення) ради, їх виконавчі органи, до повноважень яких належить здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.
3. До інших органів та установ, на які покладаються функції із здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, належать:
1) служби у справах дітей;
2) уповноважені підрозділи органів Національної поліції України;
3) органи управління освітою, навчальні заклади, установи та організації системи освіти;
4) органи охорони здоров’я, установи та заклади охорони здоров’я;
5) центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги;
6) суди;
7) прокуратура;
8) уповноважені органи з питань пробації.
4. До загальних служб підтримки постраждалих осіб належать заклади, які, у тому числі, надають допомогу постраждалим особам:
1) центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;
2) притулки для дітей;
3) центри соціально-психологічної реабілітації дітей;
4) соціально-реабілітаційні центри (дитячі містечка);
5) центри соціально-психологічної допомоги;
6) територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг);
7) інші заклади, установи та організації, які надають соціальні послуги постраждалим особам.
До спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб належать притулки для постраждалих осіб, центри медико-соціальної реабілітації постраждалих осіб, кол-центр з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей, мобільні бригади соціально-психологічної допомоги постраждалим особам та особам, які постраждали від насильства за ознакою статі, а також заклади та установи, призначені виключно для постраждалих осіб та осіб, які постраждали від насильства за ознакою статі.
5. У здійсненні заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, зокрема виявленні фактів домашнього насильства, наданні допомоги та захисту постраждалим особам, можуть брати участь підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, громадські об’єднання та іноземні неурядові організації, фізичні особи - підприємці, які відповідають критеріям діяльності суб’єктів, що надають соціальні послуги, а також фізичні особи, які надають соціальні послуги, у тому числі послуги патронату над дітьми.
Контакні телефони
- Цілодобова гаряча лінія для осіб, які постраждали від домашнього насильства – 15-47
- Поліція – 102
- Національна “гаряча лінія” з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації – 116 123
- Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді
- Служба у справах дітей
- Управління у справах сім’ї, молоді та спорту
Просвітницькі та інформаційні матеріали
- Ліфлет “Протидія проявам домашнього насильства. Рекомендації дітям”;
- Ліфлет “Протидія проявам домашнього насильства. Рекомендації дорослим”;
- Онлайн-заняття “Протидія та реагування на випадки насильства під час карантину” (для педагогічних працівників);
- Запобігання та протидія домашньому насильству над дітьми та молоддю – Пам’ятка-довідник
- Запобігання та протидія проявам насильства: діяльність закладів освіти – Посібник
- Комплексна Програма корекційно-реабілітаційної роботи з дівчатами (14-18 років) та жінками, які пережили насильство або належать до групи ризику – Інформаційно-методичні матеріали
- Комплексна Програма корекційної роботи з чоловіками, які вчиняють насильство або належать до групи ризику щодо його вчинення – Інформаційно-методичні матеріали
- Буклет “Зміни життя – зупини насильство”,
- Буклет “Ні насильству”,
- Телефони служб та закладів, інформація щодо медичних, соціальних, правових для подолання наслідків насильства,
Відеоматеріали
Національна онлайн-платформа з цифрової грамотності
Відео з інтерв’ю містять огляди щодо сучасного стану безпеки в Інтернеті та поради щодо безпечної поведінки в Інтернеті.
Серіал “Онлайн-інструменти протидії домашньому насильству”
Свобода від насильства є ключовою складовою безпеки. Не потрібно замовчувати, якщо ви стали свідком або жертвою домашнього насильства. Б’є — це не значить, що любить. Б’є — це кримінальна відповідальність. А цифрові інструменти — це ще одна додаткова можливість захистити себе. Дізнайтеся більше в освітньому серіалі.
Відео курси
Освітній проект з протидії домашньому насильству “Дім(не)безпеки”
Документи
- Закон України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”
- Закон України “Про охорону дитинства”
- Постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 р. №658 “Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі”
- Постанова Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 №585 “Про забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах”
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 02.10.2018 р. №1047 “Про затвердження методичних рекомендацій щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами”
- Наказ по закладу від 09.11.2018 №307 “Про виявлення та реагування на випадки насильства”
- Наказ по закладу від 28.09.2021 №172 “Про організацію та проведення інформування працівників закладу про захист дітей від усіх форм насильства та жорстокого поводження”
- Наказ по закладу від 01.09.2021 №148 “Про виявлення та реагування на випадки насильства”
- Лист Міністерства освіти і науки України від 18.05.2018 №1/11-5480 “Методичні рекомендації щодо запобігання та протидію насильству” (PDF)
- Лист Міністерства освіти і науки України від 30.10.2018 р. №1/9-656 “Про перелік діагностичних методик щодо виявлення та протидії домашньому насильству відносно дітей”
- Лист Міністерства освіти і науки України від 26.08.2021 №1/9-423 “Про виконання вимог законодавства щодо захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі постраждали від жорстокого поводження”